تابلو برق تک فازو سه فاز

تابلو برق تک فازو سه فاز

تابلو برق

تک فاز و سه فاز
در طرح های مختلف
با رنگ الکترو استاتیک
با ابعاد مختلف(سفارشی)

تابلو برق
تابلو برق یک محفظه برای نصب و سیم بندی تجهیزات الکتریکی یا الکترونیکی است که کلیدها و قطعات کنترلی و حفاظتی و لوازم نمایشگر (ولتاژ، جریان، فرکانس، توان، کسینوس فی و …) روی آن نصب می‌شوند. همچنین تابلوهای برق جهت جلوگیری از وارد شدن شوک الکتریکی به کاربرانِ تجهیزات و حفاظت تجهیزات در برابر عوامل محیطی استفاده می‌شوند.

                                                                                 

  انواع ​تابلو برق

عمده ترین انواع تابلو برق های مورد مصرف در تاسیسات برق ساختمانها و موارد کاربرد آن به شرح زیر است :

 

تابلو برق تمام بسته (برای نصب در فضاهای سرپوشیده) :

این نوع تابلو برق عبارت است ازمجموعه سوار شده در کارخانه که تمام جوانب آن-جز سطح نصب که ممکن است باز باشد- حداقل،درجه حفاظت 20 IP تامین شود.

این گونه تابلو برق را تابلو برق تمام بسته ایمنی نیز می نامند.

تابلو برق های تمام بسته ایمنی به اشکال مختلف ساخته میشود که بر حسب نوع کاربرد متفاوت و عمده ترین انواع آن به شرح زیر است:

 

1-    تابلو برق های تمام بسته ایستاده :

 

منظور تابلو برقی است که بتواند به طور مستقل و بدون اتکا به دیوار در روی کف ساختمان استقرار پیدا کند.این گونه تابلو برق ها معمولا برای تابلوهای اصلی و نیم اصلی وتاسیسات و تجهیزات به کار میرود.انواع تابلو برق های ایستاده به اشکال زیر ساخته میشود:

 

تابلو برق ایستاده قابل دسترسی از جلو :

 

تابلو برقی است که دسترسی برای فرمان،تعویض فیوز ولوازم،اتصال سرکابل وسیم وغیره کلا از طرف جلو تابلو برق امکان پذیر باشدو شامل یک یا چند سلول میباشد.

 

تابلو برق ایستاده قابل دسترسی از پشت :

 تابلو برقی است که وسایل اندازه گیری در جلوی آن قرار گرفته و فرمان ها نیزاز سمت جلو تابلو برق انجام میشود، ولی دسترسی برای تعویض وسایل،اتصال کابلها و سیم ها مانند آن،از پشت تابلو برق امکان پذیر است و شامل یک یا چند سلول میباشد.

 

تابلو برق ایستاده چند خانه ای :

 تابلو برقی است که هر سلول آن دارای شینه کشی عمودی وقابل خانه بندی متغیر برای نصب کلیدهای مختلف،فیوزها و وسایل اندازه گیری برای فرمان ماشین آلات و غیره بوده و مجهز به شینه اصلی افقی برای توسعه به چند سلول نیز میباشد.

 

تابلو برق ایستاده چند جعبه ای :

 عبارت است از تابلو برقی که اجزای آن (شینه،فیوز،کلیدو غیره) در قطعات مساوی با جعبه های چدنی یا فولادی ساخته شده وبا اتصال جعبه ها به یکدیگر تشکیل تابلو برق میدهد.

 

2-    تابلو برق تمام بسته دیواری :

این نوع تابلو برق که به صورت یک جعبه قابل نصب در روی کارو یا در توی کار در ابعاد مختلف ساخته میشود و فقط از قسمت جلو آن قابل دسترسی است شامل شینه،کلید و وسایل حفاظت در برابر اضافه بار میباشد و برای کنترل مدارهای فرعی و روشنایی و نیرو به کار میرود.

 

تابلو برق توزیع نیرو و روشنایی برای نصب در محوطه باز: 

 

تابلو برق توزیع نیرو و روشنایی برای نصب در محوطه باز عبارت است از تابلو برقی تمام بسته با سفق شیب دار و مقاوم در برابر نفوذ رطوبت،آب و گرد و غبار،که معمولا بر روی پایه های بتون نصب میشود و برای تغذیه منازل،فرمان وکنترل روشنایی محوطه،آب نماها و غیره به کار میرود.