اسپرینکلر

 

اسپرینکلر چه کاربردی دارد؟

اسپرینکلر دستگاهی از ابزارهای مکانیکی آتش نشانی است که برای اطفای حریق به کار می رود.این دستگاه با افزایش دمای آب ، آب را تخلیه میکند. اسپرینکلر آتش نشانی هرساله بطور گسترده ای مورد استفاده قرار میگیرد و بیش از 99 درصد آتش سوزی ها توسط اسپرینکلر کنترل می شود. آمارها نشان دهنده این است که اسپرینکلر نقش بسیار مهمی در مهار کردن حریق داشته است.
اسپرینکلر چیست ؟
 اسپرینکلر از ابزارهای بسیار کاربردی برای حفاظت از ساختمان ها در برابر حریق است و روشی برای جلوگیری از خسارت های ساختمانی و همچنین مرگ و میر می باشد طبق آمار بدست آمده سالیانه در سراسر جهان بیش از 40میلیون اسپرینکلر نصب میشود . ساختمان هایی که اسپرینکلر را طبق استاندار نصب کرده اند دچار خسارت های سنگین و مرگ و میر ناشی از حریق نمی شوند و ایمنی ساختمان خود را تضمین میکنند.
سیستم اسپرینکلر چیست؟
سیستم اسپرینکلر چیست؟  و جزء مهم ترین اجزای آتش نشانی ضروری و ایمنی ساختمان ها می باشد که خیلی از افراد هنوز با کاربرد آن آشنایی ندارند . سیستم اطفای حریق از یک منبع آب، پمپ ، لوله های پاشش کننده ، اتصالات ، شیرآلات و توزیع کننده اتشکیل شده است . خوشبختانه در کشور ما طبق قوانین شهرداری ، استفاده از این سیستم اجباری شده است.
قیمت روز اسپرینکلرمهرفرصنعت
قیمت روز اسپرینکلر بسته به مشخصات و نوع آن متفاوت است.سیستم های اسپرینکلر به چهاردسته تقسیم میشوند:
سیستم اسپرینکلر نوع تر : این سیستم به گونه ای است که آب را تحت فشار خود قرار میدهد و به محض بالارفتن دمای محیط اسپرینکلر باز شده و آب تخلیه میشود.
سیستم اسپرینکلر نوع خشک : در این سیستم هوای درون لوله اسپرینکلر تحت فشار است ؛ به محض بالارفتن دمای محیط هوای درون لوله اسپرینکلر تخلیه شده و با باز شدن شیراصلی ، پاشش انجام میگیرد. سرعت این سیستم از اسپرینکلر تر کمتر است و هزینه بیشتری نسبت به آن دارد.
سیستم پیش عملگر اسپرینکلر: تجهیزاتی برای اعلام حریق در این نوع سیستم وجود دارد که دستگاه کمکی و مکمل اسپرینکلر شمرده می شوند و در مکان هایی که تاثیرپذیری بیشتری در برابر آب دارند و ممکن است ، آب، خسارات زیان بارتری روی آنها بگذارد استفاده میشود
سیستم سیلابی اسپرینکلر: این سیستم در مکان هایی که پرخطر هستند استفاده میشود . هنگامی که حریق رخ می دهد سیستم تشخیص حریق فعال میشود و آب توسط اسپرینکلرها پاشش می شود.
اسپرینکلر آتش نشانی مهرفرصنعت چیست؟
وظیفه اسپرینکلر مهار کردن آتش و کنترل حریق تا رسیدن ماموران آتش نشانی می باشد. استفاده از اسپرینکلرهای آتش نشانی علاوه بر مهارکردن آتش و جلوگیری از پیش روی آن ، از خسارت های سنگین جانی و مالی و از آسیب رسیدن به سازه ها و فروریختن ساختمان ها جلوگیری می کند.
 
مشخصات اسپرینکلر
1-قاب : به قسمت بیرونی یا بدنه اسپرینکلر که بقیه اجزا روی آن قرار میگیرند.
2-درپوش: روزنه ای بر روی اسپرینکلر وجود دارد که میزان آب خارج شده از آن را تنظیم می کند که به آن اوریفیس می گویند. درپوش ، مانع از نشتی آب در این دستگاه میشود . درپوش اسپرینکلر هنگام کشف حریق جدا میشود و باعث پاشش و گسترش شعاع آب میشود.
3-اتصال حرارتی: این قسمت از دستگاه اسپرینکلر برای کنترل جریان آب استفاده میشود که درپوش را به شدت فشار داده تا آبندی شود.
4- دفلکتور: هنگامی شیراصلی آب باز میشود درپوش از اسپرینکلر جدا شده و با صقحات منحرف کننده جریان آب برخورد میکند . این صفحات آب را از قطعات کوچک رد می کنند و باعث پاشش سریع می شوند.
طراحی اسپرینکلرتوسط شرکت مهرفرصنعت
طراحی اسپرینکلر در دو قسمت حساس است که در طراحی این دستگاه باید رعایت شود:
الف)تهیه نقشه های اولیه ی بدون نقص از اسپرینکلر
ب)استفاده از تجهیزات و وسایلی که که باعث کمتر شدن هزینه های سیستم اسپرینکلر شود.
مراحل طراحی :
تشخیص نوع خطر محیط (محیط های کم خطر- خطر معمولی- بسیار پرخطر)
بررسی ساختار درونی و بیرونی ساختمان
بررسی منابع آب مورد نیاز برای سیستم
انتخاب نوع سیستم اسپرینکلر
تعیین اسپرینکلر مورد نیاز (اندازه – رنگ و سایر جزییات)
انتخاب اجزای مناسب و مطمئن در ساخت اسپرینکلر
تهیه تجهیزات جانبی
انجام محاسبات هیدرولیکی
تهیه نقشه و گزارش با ذکر جزییات
مایع داخل اسپرینکلر
مایع داخل اسپرینکلر در قسمتی به شکل حباب شیشه ای میباشد که این مایع حساس به حرارت می باشد که در مواجه با آتش (حرارت بالای 68 درجه سانتیگیراد) می شکند و پاشش آب انجام می شود. این مایع حساس به گرما که گلیسرین است هنگام حرارت گسترش می یابد.
هنگامی که دما به 68 درجه سانتیگراد می رسد این محفظه دارای مایع ، شکسته می شود . این مایع به گرما بسیار حساس است و تقریبا 3 دقیقه بعد از حریق میشکند و بعد از آن عمل پاشش صورت میگیرد.
قیمت افشانک اسپرینکلر
قیمت افشانک اسپرینکلر بر اساس جنس بدنه و کشور سازنده و قطر و ضخامت نازل تعیین می گردد. از جمله مواردقابل توجه درباره این ابزار می توان به حداکثر درجه حرارت قابل تحمل و استانداردهای کسب شده اشاره نمود. دستگاه اطفا حریق شبکه گسترده لوله ای که در سقف ساختمان نصب میشود و میتواند در هنگام حریق آب را پاشش کند. خوشبختانه در کشور ما طبق قوانین شهرداری ، استفاده از این سیستم اجباری شده است. این وسیله معمولا به رنگ فلز تولید شده یا رنگ سفید است.
ساختار اسپرینکلر
ساختار اسپرینکلر شامل حباب شیشه ای پر از مایع گلیسیرین است که با درجه حرارت مشخصی داشته و هنگاهی که دمای محیط افزایش می یابد مایع داخل آن داغ شده و باعث ترکیدن محفظه شیشه ای میشود.
اسپرینکلرهای آتش اتوماتیک در یک دمای از قبل تعیین شده عمل میکنند و برای این کار از یک محفظه ای ذوب شونده که بخشی از آن ذوب میشود و یا یک حباب شیشه ای شکننده حاوی مایع استفاده میکنند که به پلاگ داخل دهانه اجازه میدهند تا در اثر فشار آب خارج شود. با شکسته شدن محفظه شیشه ای حبابی شکل خروج پلاگین صورت میگیرد که باعث خارج شدن آب تحت فشار در پشت آن می شود، آب برصفحه ای که دارای قطعات ریز میباشد ریخته می‌شود و مانند اسپری آب را بطور وسیعی پاشش میکند و این جریان ادامه می یابد تا زمانی که شیر اصلی آب بطور خودکار بسته شود.
مشخصات اسپرینکلر
مشخصات اسپرینکلر بسته به وزن و جنس بیان می گردد.اسپرینکلرها از قدیم به شکل ساده ای وجود داشته است .این وسیله ی ساده اما بسیار کاربردی در سال 1874 میلادی توسط هنری پارملی به ثبت اختراع رسید. کاربرد این دستگاه حفاظت از جان و مال افراد و جلوگیری از خسارات کلان ساختمانی میباشد.
اسپرینکلرهای قدیمی به شکل نمکدان از جنس برنج بود و زمانی که دمای محیط به 70 درجه سانتیگراد می رسید ذوب می شدند و پاشش صورت میگرفت . یکی از مشخصات بارز اسپرینکلر های امروزی قابل اعتماد بودن آنها میباشد
NFPA یا National Fire Protection Association ، طرح ائتلاف ملی حفاظت حریق میباشد که در سال 1896 در آمریکا برای یکپارچه سازی و رواج اجزا و نصب اسپرینکلرها انجام شد .
اسپرینکلر آتش نشانی با استفاده از یک لامپ شیشه ای حساس به گرما ، که مانع از خروج آب میشود در سقف ساختمان قرار گرفته است . جنس اغلب این اسپرینکلرها از برنج سخت و روکش کروم است .
قیمت اسپرینکلر اطفا حریق
قیمت این وسایل بسته به مشخصات آن ها مختلف است.اسپرینکلرها به دونوع اسپرینکلر از لحاظ جهت تقسیم میشوند :
اسپرینکلرهای پایین زن : پرکاربردترین نوع میباشد که آب را به طرف پایین پاشش میکند .
اسپرینکلرهای بالا زن: آب پس از برخورد با صفحه پخش کننده ، آب را بر روی زمین یعنی محوطه پایین اطراف خود پخش میکند.
طرز کار اسپرینکلر
طرز کار اسپرینکلر راحت است.اسپرینکلرها هنگام افزایش دما (تا 68 درجه سانتیگراد) عملیات مهارکردن حریق را شروع میکنند . حداکثر سه دقیقه بعد از حریق این سامانه پاششی شروع به فعالیت میکند و محل حریق را شناسایی کرده و پاشش صورت میگیرد.
اگر این سیستم اعلام حریق قابلیت اطلاع رسانی به سازمان آتش نشانی را داشته باشد ، ماموران آتش نشانی حداکثر پس از 6 دقیقه به سرعت خود را به محل حریق می رسانند. سیستم اسپرینکلر عمل اطفا حریق را تا قبل از آماده سازی تجهیزات آتش نشانان برای خاموش کردن آتش ، انجام میدهد .
اسپرینکلر خشک
اسپرینکلر خشکبه گونه ای است که در حالت عادی نیتروژن یا اکسیژن جلوی جریان آب را می بندد و به کمک افشانه که به دمای بالای 68 درجه حساسیت دارند باعث باز شدن شیر اصلی آب می شود. در این سیستم که از لوله های مدل خشک استفاده شده است به علت افت فشار هنگام بالارفتن دما و شکسته شدن حباب شیشه ای ، هوای داخل لوله ها تخلیه میشود و آب را بر روی آتش پاشش می کند .
فروش اسپرینکلر
به نظر شما با افزایش ساختمان سازی های بلندمرتبه میتوان آتش را به راحتی در کمترین زمان مهار کرد؟ بنابراین اسپرینکلر آتش نشانی می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای خاموش کردن آتش باشد.

برای اطلاع از قیمت اسپرینکلر ها با واحد پشتیبانی مهرفرصنعت در تماس باشید
ابعاد اسپرینکلر
سایز اسپرینکلر
اسپرینکلرها
استاندارد نصب اسپرینکلر
بهترین برند اسپرینکلر
 

اسپرینکلر یک دستگاه خودکار آبی میباشد که به دلیل اطفای حریق نصب و را اندازی میشود اسپرینکلر شامل :سیستم تر،سیستم خشک سیستم جریان آزاد سیستم نیمه آزاد میباشد دراین جا توضیحاتی درباره انواع اسپرینکلر به شما ارائه میدهیم
کاربرد اسپرینکلر:یک سیستم ساده است که در شبکه های لوله کشی ساختمان ها نصب شده درعین حال نقش بسزایی در اطفا حریق دارد نحوه کار این سیستم به این گونه میباشد که در هنگام آتشسوزی شروع به تخلیه آب می کند به همین دلیل میشه گفت این سیستم یکی از مهمترین و ایمن ترین سیستم اطفا حریق میباشد
به طور مثال در کشور انگلستان هیچ کدام از ساختمان هایی که دارای سیستم اسپرینکلر بودن دچار خسارت های مرگ بار و سنگین نشده اند
انواع اسپرینکلر:
1-سیستم تر
2-سیستم خشک
3-سیستم جریان آزاد
4-سیستم نیمه آزاد
اسپرینکلرسیستم تر:این نوع به شبکه های لوله کشی آب متصل هستند و به محض فعال شدن اسپرینکلرآب فوران تخلیه می شود در هنگام حریق و افزایش درجه ی حرارت خود به خود شیشه ای که در دهانه اسپرینکلر است میشکند و بدین صورت آب جاری میشود.
اسپرینکلر سیستم خشک :دراین سیستم به طور معمول مسیر جریان آب لوله کشی ساختمان به وسیله فشار هوا بسته است و به محض فعال شدن اسپرینکلر و کم شدن فشار هوا منجر به باز شدن شیر سیستم و ورود آب به شبکه لوله کشی میشود
اسپرینکلر سیستم جریان آزاد:این سیستم اطفا حریق که از آن به عنوان روش نیمه خودکار نیز یاد میشود که از تعدادی افشانه با دهانه های باز تشکیل شده است که در هنگانم حریق شیر اصلی توسط سیستم یا به صورت دستی باز می شود
اسپرینکلر سیستم نیمه آزاد:این سیستم مشابه سیستم های جریان آزاد فعالیت میکند با این تفاوت
که در سیستم نیمه آزاد از اسپرینکلرهای خودکار استفاده می شود و زمانی که سیستم کشف آتش ،شیر اصلی را باز می کند ،فقط افشانه هایی که در معرض آتش هستند عمل میکنند
برای انتخاب اسپرینکلر مناسب  با ساختمان خود میتوانید مهرفرصنعت را انتخاب کنید